![OmiliaVeriasGiannitsa2018 2](http://word.imverias.gr/wp-content/uploads/2018/12/OmiliaVeriasGiannitsa2018-2.jpg)
Την Δευτέρα 17 Δεκεμβρίου το απόγευμα στο πνευματικό κέντρο Δήμου Γιαννιτσών, ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων μίλησε με θέμα: «Το μόνον καινόν γεγονός υπό τον ήλιον».
Στην εκδήλωση που διοργάνωσε η Ιστορική και Λαογραφική εταιρεία Γιαννιτσών «Ο Φίλιππος», παρευρέθηκαν τοπικοί φορείς και ο οικείος Ιεράρχης Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Εδέσσης, Πέλλης και Αλμωπίας κ. Ιωήλ, ο οποίος στην αρχή απηύθυνε χαιρετισμό και ευχαρίστησε τον Μητροπολίτης Βεροίας για την παρουσία του και την ομιλία του.
Την εκδήλωση έκλεισε η παιδική χορωδία της ενορίας Αγ. Γεωργίου Γιαννιτσών, η οποία έψαλλε Χριστουγεννιάτικα Κάλαντα.
![OmiliaVeriasGiannitsa2018](http://word.imverias.gr/wp-content/uploads/2018/12/OmiliaVeriasGiannitsa2018.jpg)