Το Σάββατο 15 Φεβρουαρίου το πρωί ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων λειτούργησε και κήρυξε το θείο λόγο στον πανηγυρίζοντα Ιερό Ναό Αγίων Νεομαρτύρων Χαλάστρας, επί τη εορτή του Αγίου Ιωάννου του Κουλακιώτου.
Στο τέλος ο Σεβασμιώτατος βράβευσε μαθητές και μαθήτριες των Γυμνασίων της Χαλάστρας που αρίστευσαν στο σχολικό έτος.
ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Η ΟΜΙΛΙΑ ΤΟΥ ΣΕΒΑΣΜΙΩΤΑΤΟΥ
«Χαίρετε ὅτι τά ὀνόματα ὑμῶν ἐγράφη ἐν τοῖς οὐρανοῖς».
Αὐτή τή χαρά ζοῦμε καί ἐμεῖς σήμερα ἑορτάζοντας τή μνήμη τοῦ ἑνός ἀπό τούς δύο νεομάρτυρες πολιούχους τῆς Χαλάστρας, τοῦ ἁγίου νεομάρτυρος Ἰωάννου τοῦ Κουλακιώτου.
Οἱ ἄνθρωποι ἐπιδιώκουμε νά ἀνήκουμε σέ συλλόγους καί σέ σωματεῖα, ἐπιδιώκουμε νά βλέπουμε τό ὄνομά μας γραμμένο σέ ἐπιγραφές, σέ ἔντυπα, σέ τιμητικές πλακέτες, ἐπιδιώκουμε νά γίνεται συζήτηση γιά τό πρόσωπό μας καί νά ἀναφέρουν οἱ ἄλλοι ἄνθρωποι τό ὄνομά μας. Καί χρησιμοποιοῦμε συχνά μέσα καί γνωριμίες, ὥστε νά ἐπιτύχουμε αὐτές τίς ἐπιδιώξεις μας, πού θά μᾶς ἱκανοποιήσουν καί θά μᾶς χαροποιήσουν.
Ὅμως ὅλα αὐτά τά ὁποῖα τόσο πολύ ἐπιθυμοῦμε καί θέλουμε, ξεχνοῦμε ὅτι εἶναι πρόσκαιρα καί ἐφήμερα, ἔστω καί ἐάν διαρκοῦν μερικά χρόνια, καί δέν ἀξίζει κατά συνέπεια νά ἀγωνιοῦμε καί νά ἀγωνιζόμασθε τόσο πολύ γιά νά τά ἐπιτύχουμε, γιατί δέν μᾶς προσφέρουν τίποτε περισσότερο ἀπό μία προσωρινή ἱκανοποίηση τῆς φιλοδοξίας μας.
Ἄν ὅμως γι᾽ αὐτά κάνουμε τόση προσπάθεια καί κόπο, ἀλλά καί χαιρόμαστε τόσο πολύ, ὅταν τά ἐπιτύχουμε, σκεφθήκαμε ποτέ πόσο μεγαλύτερη καί μονιμότερη εἶναι ἡ χαρά πού μᾶς δίδει ὁ Χριστός μέ τήν ὑπόσχεσή του νά γράψει τά ὀνόματά μας ἐν οὐρανοῖς;
Καί ἀκόμη πόσο ἀξίζει γι᾽ αὐτό τόν λόγο νά κοπιάσουμε καί νά ἀγωνισθοῦμε ὥστε νά ἐπιτύχουμε αὐτή τή διάκριση πού δέν εἶναι ἀνθρώπινη ἀλλά εἶναι θεία, πού δέν εἶναι προσωρινή ἀλλά αἰώνια.
Αὐτό ἄς τό σκεφθοῦμε ἰδιαιτέρως σήμερα, πού ἤρθαμε ἐδῶ στόν ναό τῶν ἁγίων Νεομαρτύρων τῆς Χαλάστρας γιά νά τιμήσουμε τόν ἅγιο Ἰωάννη τόν Κουλακιώτη, ὁ ὁποῖος ἀξιώθηκε ἀπό τόν Χριστό νά γραφεῖ τό ὄνομά του ἐν οὐρανοῖς, καί νά ἀπολαμβάνει τή δόξα τοῦ Θεοῦ ἀλλά καί τήν τιμή τῶν ἀνθρώπων.
Ἄς σκεφθοῦμε τί ἔκανε ὁ ἅγιος Ἰωάννης γιά νά τό ἐπιτύχει καί τί μποροῦμε νά κάνουμε ἐμεῖς.
Ἐκεῖνος ζοῦσε σέ δύσκολα χρόνια, στά χρόνια τῆς Τουρκοκρατίας, καί βρέθηκε τυχαῖα σέ ἕνα συμπόσιο στή Θεσσαλονίκη, ὅπου ὑπῆρχαν καί πολλοί Τοῦρκοι. Καί αὐτοί τόν συκοφάντησαν ὅτι δῆθεν ἤθελε νά γίνει μουσουλμάνος, καί τόν ἐκβίαζαν γιά νά γίνει. Καί τό ἴδιο συνέχισαν νά κάνουν καί τήν ἑπόμενη ἡμέρα, ἀλλά ὁ ἅγιος Ἰωάννης ἀρνεῖτο τή συκοφαντία καί δέν δεχόταν γιά κανένα λόγο νά ἀρνηθεῖ τήν πίστη του.
Μέ τήν ὁμολογία τῆς πίστεως στόν Χριστό στά χείλη του ὁ ἅγιος Ἰωάννης κρεμάσθηκε ἀπό τούς Τούρκους, καί ἡ ἀγχόνη αὐτή ἔγινε ἡ κλίμακα πού τόν ἀνέβασε στόν οὐρανό.
Γιά τήν ὁμολογία τῆς πίστεως καί τοῦ ὀνόματος τοῦ Χριστοῦ, ἄκουσε τόν Χριστό νά τόν ὁμολογεῖ, κατά τήν ὑπόσχεσή του, ἐνώπιον τοῦ Πατρός καί νά τόν εἰσάγει στή βασιλεία του, γράφοντας τό ὄνομα τοῦ μάρτυρός του ἐν βίβλῳ ζωῆς.
Μία στιγμή ἦταν ἡ στιγμή τῆς ὁμολογίας του. Μία στιγμή πού θά μποροῦσε ὅμως νά εἶχε ὁδηγήσει σέ διαφορετική κατεύθυνση τή ζωή τοῦ ἁγίου Ἰωάννου. Μία στιγμή πού ἄν εἶχε φοβηθεῖ, ἄν εἶχε δειλιάσει, ἄν εἶχε ὑπολογίσει τή ζωή του καί δέν εἶχε τολμήσει νά τήν θυσιάσει γιά τήν ἀγάπη τοῦ Χριστοῦ, θά εἶχε χάσει τήν ψυχή του.
Ὅμως ὁ ἅγιος Ἰωάννης εἶχε πάντοτε στόν νοῦ τά λόγια τοῦ ἀποστόλου Παύλου «ἐμοί τό ζῆν Χριστός καί τό ἀποθανεῖν κέρδος», καί θεωροῦσε τόν Χριστό ὡς τό περιεχόμενο τῆς ζωῆς του καί χωρίς αὐτόν θεωροῦσε ἀνύπαρκτη τή ζωή του. Γι᾽ αὐτό καί προτίμησε νά μαρτυρήσει γιά νά μήν χωρισθεῖ ἀπό τόν Χριστό καί τήν ἀγάπη του καί νά γράφει τό ὄνομά του στίς δέλτους τοῦ οὐρανοῦ.
Τό παράδειγμα τοῦ συμπολίτου μας ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Κουλακιώτου δείχνει καί σέ μᾶς, πού δέν ἔχουμε βέβαια τό δίλημμα τοῦ μαρτυρίου πού εἶχε ἐκεῖνος, πόσο σοβαρά πρέπει νά παίρνουμε τήν κάθε στιγμή τῆς ζωῆς μας, γιατί ἀπό κάθε μία στιγμή ἐξαρτᾶται τό αἰώνιο μέλλον μας, κρίνεται ἡ πορεία τῆς ψυχῆς μας, κρίνεται ἄν καί τό δικό μας ὄνομα θά γραφεῖ ἐν οὐρανοῖς.
Γι᾽ αὐτό ἄς εἴμαστε προσεκτικοί στή ζωή μας καί ἄς μήν ξεχνοῦμε ὅτι μετά ἀπό τήν πρόσκαιρη ἐπίγεια ζωή μας μᾶς περιμένει ἡ αἰώνια ζωή καί ἡ ἀτελεύτητη χαρά τῆς βασιλείας τοῦ Θεοῦ, ἐφόσον καί ἐμεῖς μείνουμε μέχρις τέλους σταθεροί στήν πίστη καί τήν ἀγάπη τοῦ Χριστοῦ, ἀδιαφορώντας γιά τούς πειρασμούς καί τίς δυσκολίες πού μπορεῖ νά συναντήσουμε στή ζωή μας· ἐφόσον μείνουμε μέχρι τέλους πιστοί ὄχι μόνο μέ τά λόγια ἀλλά καί μέ τή ζωή μας, μέ τήν ὑπακοή μας στίς ἐντολές του, καί μέ τήν ἕνωσή μας μαζί του διά τῶν ἱερῶν μυστηρίων τῆς Ἐκκλησίας μας.
Καί αὐτό εὔχομαι ταπεινῶς νά ἀξιωθοῦμε ὅλοι μας διά πρεσβειῶν τοῦ ἑορταζομένου ἁγίου Ἰωάννου τοῦ Κουλακιώτου καί τοῦ συμπολιούχου μας ἁγίου Ἀθανασίου τοῦ Κουλακιώτου ὁ ὁποῖος εἶχε τήν ἴδια ὁμολογία καί ὑπέμεινε τό ἴδιο μαρτύριο.
ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ