Την Παρασκευή 20 Οκτωβρίου το απόγευμα πραγματοποιήθηκε στην Κατερίνη η υποδοχή της ιστορικής, ιερής και θαυματουργής εικόνας της Παναγίας Σουμελά.
Η ιερή εικόνα θα παραμείνει στον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα Κατερίνης μέχρι 27 Οκτωβρίου.
Να σημειωθεί ότι είναι η πρώτη φορά που η ιερή εικόνα μεταφέρεται προς προσκύνηση στην Κατερίνη, μία πόλη κατεξοχήν προσφυγική, όπου υπερτερεί το ποντιακό στοιχείο.
Την ιερή εικόνα μετέφερε ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων, συνοδευόμενος από τον Πρωτοσύγκελλο Αρχιμ. Αθηναγόρα Μπίρδα και άλλους κληρικούς της Ιεράς Μητροπόλεως, τον Πρόεδρο Γεώργιο Τανιμανίδη και μέλη του Διοικητικού Συμβουλίου του Σωματείου «Παναγία Σουμελά».
Την ιερή εικόνα υποδέχθηκαν οι Σεβασμιώτατοι Μητροπολίτες Κίτρους, Κατερίνης και Πλαταμώνος κ. Γεώργιος και Τριπόλεως κ. Θεοφύλακτος, οι κληρικοί της Πόλεως και της Αρχιερατικής Περιφέρειας Κατερίνης, οι τοπικές Αρχές, μέλη των Διοικητικών Συμβουλίων και τμήματα όλων των Ποντιακών και λοιπών Προσφυγικών Συλλόγων και Σωματείων και πλήθος πιστών, που έσπευσαν να υποδεχθούν την Κυρά του Πόντου.
Μετά την υποδοχή, σχηματίστηκε λιτανευτική πομπή προς τον Ιερό Ναό Αγίου Σάββα, όπου τελέστηκε δέηση χοροστατούντος του Σεβασμιωτάτου κ. Παντελέημονος.
Μετά τη δέηση, ομίλησε σύντομα και συγκινητικά ο οικείος Αρχιερέας κ. Γεώργιος, ο οποίος χαρακτήρισε τηνη ημέρα ως ιστορική, ιερή, αγία και ευλογημένη, διότι η Κυρία Θεοτόκος η Σουμελιώτισσα ως στοργική μητέρα έρχεται στην Κατερίνη να συναντήσει τα παιδιά της, ξεριζωμένα από τις πατρογονικές εστίες τους και εγκατεστημένα πλέον στη νέα πατρίδα τους, την Πιερική γη που τα δέχθηκε τα αγκάλιασε. Στην Πιερική γη όπου οι πρόσφυγες μεγαλούργησαν και πρόκοψαν.
Αντιφώνησε θεολογικότατα και εύστοχα ο Σεβασμιώτατος κ. Παντελεήμων καθώς και ο Πρόεδρος του Σωματείου «Παναγία Σουμελά» Γεώργιος Τανιμανίδης.
H ομιλία του Μητροπολίτου Βεροίας :
Ἄν καμία μητέρα δέν ἀδιαφορεῖ καί δέν ἀγνοεῖ τίς ἐπιθυμίες καί τά αἰτήματα τῶν παιδιῶν της, ἰδιαίτερα αὐτά πού διατυπώνονται μέ ἀγάπη καί σεβασμό, πολύ περισσότερο δέν ἀδιαφορεῖ καί δέν ἀγνοεῖ τίς ἐπιθυμίες καί τά αἰτήματα τῶν παιδιῶν της, ἡ πνευματική μας μητέρα, ἡ Ὑπεραγία Θεοτόκος, ἡ ὁποία ἀκούει πάντοτε μέ προσοχή καί ἀγάπη τά αἰτήματά μας, διαισθάνεται ἀκόμη καί τούς μύχιους πόθους μας καί σπεύδει νά ἀνταποκριθεῖ, ἐφόσον εἶναι πρός τό συμφέρον τῆς ψυχῆς μας.
Αὐτό ἀκριβῶς συνέβη καί μέ τήν παράκληση τῶν παιδιῶν της, τοῦ Ποντιακοῦ Συλλόγου Κατερίνης «Παναγία Σουμελᾶ», ὁ ὁποῖος διετύπωσε τό αἴτημα τῆς μεταφορᾶς στήν Κατερίνη τῆς ἱστορικῆς καί χαριτοβρύτου εἰκόνος τῆς Παναγίας Σουμελᾶ, τῆς μητέρας ὅλων τῶν Ποντίων, καί τό ὁποῖο μετέφερε πρός τό Σωματεῖο καί τό Πανελλήνιο Προσκύνημα «Παναγία Σουμελᾶ» ὁ Σεβασμιώτατος ποιμενάρχης σας, Μητροπολίτης Κίτρους, Κατερίνης καί Πλαταμῶνος κύριος Γεώργιος, ἐνισχύοντάς το καί μέ τή δική του προσωπική εὐλαβῆ ἐπιθυμία.
Καί ἰδού, ἡ Παναγία μας ἐξεπλήρωσε τήν ἐπιθυμία καί τόν πόθο σας καί παρά τίς πρακτικές δυσκολίες, τίς ὁποῖες ὑπερνίκησε ἡ ἀγάπη ὅλων ὅσων διακονοῦν ἀδιαλείπτως τό Ἱερό Προσκύνημα τῆς Παναγίας Σουμελᾶ στό Βέρμιο, τοῦ Διοικητικοῦ δηλαδή Συμβουλίου τοῦ Σωματείου Παναγία Σουμελᾶ, ἡ ἱερά καί σεβασμία εἰκόνα της ἦρθε σήμερα στήν Κατερίνη γιά νά σᾶς εὐλογήσει καί νά σᾶς μεταδώσει τή χάρη της.
Ἦρθε γιά νά ἀνανεώσει στίς ψυχές σας τόν ζῆλο τῆς εὐσεβείας καί τῆς πίστεως πού ἔκαιε καί στίς ψυχές τῶν πατέρων σας στόν Πόντο, οἱ ὁποῖοι μέ πολλή ἀγάπη καί πολύ σεβασμό τήν περιέβαλαν πάντοτε καί τήν ἐπικαλοῦντο σέ ὅλες τίς δύσκολες ἀλλά καί τίς χαρμόσυνες στιγμές τῆς ζωῆς τους.
Ἦρθε ἀκόμη γιά νά ἀκούσει τά αἰτήματα τῶν καρδιῶν σας, γιά νά δεχθεῖ τόν ἀσπασμό καί τήν προσκύνηση τῆς ἀγάπης καί τῆς εὐλαβείας σας, γιά νά ἁπαλύνει τούς πόνους σας μέ τή μητρική της ἀγάπη· καί θά σᾶς περιμένει, ὅπως τήν ὑποδεχθήκατε ἀπόψε μέ συγκίνηση καί κατάνυξη, ἔτσι νά τήν συνοδεύσετε καί τίς ἑπόμενες ἡμέρες τῆς παραμονῆς της στήν πόλη σας.
Περιμένει ὅμως, ἀδελφοί μου, ἡ Παναγία μας καί κάτι ἀκόμη ἀπό σᾶς. Περιμένει ἡ ἀνταπόκρισή της στήν παράκλησή σας καί ἡ ἐπίσκεψή της στήν πόλη σας νά μήν ἀποτελέσει ἕνα γεγονός τό ὁποῖο, ὅταν ὁλοκληρωθεῖ, θά παραμείνει ἁπλῶς μία ἀνάμνηση. Περιμένει νά ἀποτελέσει γιά ὅλους σας ἀφορμή γιά νά παραμείνει ἡ Παναγία μας στήν ψυχή σας· γιά νά τήν αἰσθάνεσθε στό ἑξῆς περισσότερο μητέρα σας καί νά τῆς ἐκφράζετε τόν σεβασμό καί τήν ἀγάπη σας ὄχι μόνο ἐπιφανειακά ἀλλά καί οὐσιαστικά. Νά τήν κάνετε μέρος τῆς ζωῆς σας, ὁδηγό τῆς ζωῆς σας, πρότυπο στή ζωή σας, μιμούμενοι τήν ὑπακοή της στό θέλημα τοῦ Θεοῦ, τήν ταπείνωση καί τήν καθαρότητα τῆς ζωῆς της.
Καί μπορεῖ νά μήν εἶναι δυνατόν νά φθάσουμε ἐμεῖς οἱ ἀδύναμοι στά ὕψη τῆς ἁγιότητος τῆς Παναγίας μας, ἡ ὁποία ὄντως εἶναι παναγία καί τῆς ὁποίας ἡ ἀρετή καί ἡ ἁγιότητα ὑπερβαίνει καί ὑπέρκειται καί αὐτή τῶν ἀγγέλων καί ὅλων τῶν ἁγίων, ἀλλά θά πρέπει νά προσπαθοῦμε καί νά ἀγωνιζόμεθα νά ἐφαρμόζουμε στή ζωή μας τίς ἐντολές τοῦ Υἱοῦ της, γιατί αὐτή εἶναι καί ἡ δική της ἐπιθυμία· γιατί αὐτό τήν χαροποιεῖ περισσότερο ἀπό ὅλα ὅσα τῆς προσφέρουμε· γιατί αὐτό τήν παρακινεῖ ἀκόμη περισσότερο νά χαρίζει τήν εὐλογία της, τήν ὁποία καί εὔχομαι ἀπό καρδίας νά χαρίζει πλούσια καί στόν Σεβασμιώτατο ποιμενάρχη σας καί σέ ὅλους σας, ἀδελφοί μου.
Ἄς ἔχουμε, λοιπόν, τήν ἐλπίδα μας στήν Παναγία μας καί στή δύσκολη αὐτή περίοδο τήν ὁποία διερχόμεθα, γιατί ἡ Παναγία εἶναι ἡ ἐλπίδα μας ὅλων, εἶναι «ἡ ἐλπίς τῶν ἀπηλπισμένων» καί νά εἴμεθα βέβαιοι ὅτι δέν θά μᾶς ἐγκαταλείψει ποτέ, ὅσο ἐμεῖς τήν ἐμπιστευόμεθα, τήν τιμοῦμε καί τήν ἀγαποῦμε.
ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ