Την Παραμονή της Πρωτοχρονιάς το εσπέρας ο Σεβασμιώτατος Μητροπολίτης Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμων χοροστάτησε στον εσπερινό της εορτής της Περιτομής του Κυρίου και του Μ. Βασιλείου στον Ιερό Ναό των Κουλακιωτών Νεομαρτύρων στη Χαλάστρα και κήρυξε το θείο λόγο.
Στο τέλος της Ακολουθίας ο Σεβασμιώτατος έκοψε τη βασιλόπιτα για την Ενορία και ακολούθως βράβευσε τους επιτυχόντες στις γενικές εξετάσεις για την εισαγωγή στα ανώτερα και ανώτατα εκπαιδευτικά ιδρύματα της χώρας.
ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ
Η ομιλία του Σεβασμιωτάτου στον Εσπερινό :
«Τούς ἐντρυφῶντας τῆς θεοπνεύστου διδασκαλίας σου, ἐκ τῶν κινδύνων καί τοῦ σκότους τῆς ἀγνωσίας, Χριστόν τόν Θεόν καθικέτευε σῶσαι καί φωτίσαι τάς ψυχάς ἡμῶν».
Αὐτή τήν ἱκεσία ἀπευθύναμε πρό ὀλίγου μαζί μέ τόν ἱερό ὑμνογράφο πρός τόν ἑορταζόμενο αὔριο μεγάλο ἱεράρχη καί πατέρα τῆς Ἐκκλησίας, τόν ἀρχιεπίσκοπο Καισαρείας, τόν οὐρανοφάντορα Μέγα Βασίλειο. Καί τί τοῦ ζητήσαμε; Τοῦ ζητήσαμε νά παρακαλεῖ τόν Χριστό νά ἀπαλλάξει ἀπό τό σκοτάδι τῆς ἀγνοίας καί τῆς ἀγνωσίας ἐκείνους πού μελετοῦν τά θεόπνευστα συγγράμματά του καί νά σώσει τίς ψυχές τους ἀπό τούς κινδύνους πού διατρέχουν, ὅταν βρίσκονται μέσα στό σκοτάδι.
Γιατί εἶναι γνωστό, ἀδελφοί μου, ὅτι τό σκοτάδι ἐμποδίζει τόν ἄνθρωπο νά δεῖ καθαρά. Καί ὅταν κανείς δέν βλέπει καθαρά, τότε δέν μπορεῖ νά διακρίνει τίς κακοτοπιές, τά ἐμπόδια, τίς παγίδες πού ὑπάρχουν καί τούς κινδύνους πού ἐλλοχεύουν στόν δρόμο του καί ἀπειλοῦν τή σωματική του ἀκεραιότητα.
Καί αὐτό δέν ἰσχύει μόνο γιά τό φυσικό σκοτάδι, ἀλλά ἰσχύει καί γιά τό πνευματικό σκοτάδι. Ἰσχύει γιά τό σκοτάδι πού δημιουργεῖ στήν ψυχή μας ἡ ἄγνοια τοῦ θελήματος τοῦ Θεοῦ, ἡ ἀπουσία τοῦ Θεοῦ ἀπό τή ζωή μας, τό κακό καί ἡ ἁμαρτία πού μπορεῖ νά κυριαρχοῦν μέσα μας.
Ὅλα αὐτά συσκοτίζουν τόν νοῦ καί τήν ψυχή μας καί ἔτσι, μπορεῖ νά ζοῦμε μέσα στά φῶτα τοῦ κόσμου, ὅμως βαδίζοντας στό σκοτάδι, δέν μποροῦμε νά διακρίνουμε τά ἐμπόδια πού ὑπάρχουν, δέν μποροῦμε νά ἀντιληφθοῦμε τόν ἐχθρό πού καιροφυλακτεῖ γιά νά παρασύρει τήν ψυχή μας.
Ὅταν ὅμως στήν ψυχή μας εἰσέρχεται ὁ λόγος τοῦ Θεοῦ, ὁ ὁποῖος εἶναι φῶς, ὅπως καί ὁ Χριστός, ὁ προαιώνιος Υἱός καί Λόγος τοῦ Θεοῦ· ὅταν εἰσέρχεται μέ τή μελέτη τῆς Ἁγίας Γραφῆς ἀλλά καί τῶν θεοπνεύστων ἔργων τῶν πατέρων τῆς Ἐκκλησίας μας, τότε φωτίζεται ἡ ψυχή μας ὁλόκληρη· φωτίζεται ἀπό τή χάρη τοῦ Θεοῦ καί μποροῦμε νά δοῦμε τόν δρόμο τόν ὁποῖο βαδίζουμε καί νά συνεχίσουμε τήν πορεία μας ἀσφαλεῖς καί πρός τή σωστή κατεύθυνση.
Καί ἔχουμε ἀνάγκη αὐτό τό φῶς· γι᾽ αὐτό καί παρακαλέσαμε, ἀδελφοί μου, ἀπόψε τόν μεγάλο ἱεράρχη τοῦ ὁποίου τή μνήμη τιμοῦμε αὔριο, τόν Μέγα Βασίλειο, τόν οὐρανοφάντορα, αὐτόν πού ἀξιώθηκε ἐν ζωῇ νά δεῖ τό φῶς τοῦ οὐρανοῦ καί νά συλλειτουργεῖ μέ τούς ἁγίους ἀγγέλους, νά πρεσβεύει στόν Θεό, ὥστε ἡ ψυχή μας νά φωτίζεται μέ τό φῶς τοῦ θείου λόγου καί τῆς θείας του χάριτος. Τόν παρακαλέσαμε νά πρεσβεύει, γιατί ἐκεῖνος ἔλαβε ἀπό τόν Θεό τή χάρη μέσα ἀπό τά συγγράμματά του νά ἀκτινοβολεῖ τό θεῖο φῶς καί νά φωτίζει δι᾽ αὐτοῦ τούς ἀνθρώπους. Καί ἀκόμη ἔλαβε τή χάρη νά φωτίζει μέ τό φῶς τῆς ἀρετῆς καί τῆς ἁγιότητός του τίς ψυχές ὅλων ἐκείνων πού μελετοῦν τή ζωή του καί ἐμπνεύονται ἀπό αὐτήν.
Καί μποροῦμε νά εἴμεθα βέβαιοι, ἀδελφοί μου, ὅτι ὁ μέγας αὐτός Ἱεράρχης, ὁ οὐρανοφάντωρ Μέγας Βασίλειος, ὁ ὁποῖος ἀνάλωσε ὅλη του τή ζωή στή διακονία τῶν ἀνθρώπων καί προσέφερε τόν ἑαυτό του προκειμένου νά ἐξυπηρετεῖ τίς ἀνάγκες τῶν ἀδελφῶν του καί νά τούς συμπαραστέκεται μέ πατρική στοργή μέσα ἀπό τά ἔργα τῆς ἀγάπης πού εἶχε δημιουργήσει στήν ἐπαρχία του, στή Βασιλειάδα, συνεχίζει νά μεριμνᾶ καί νά ἀνταποκρίνεται στά αἰτήματα ὅσων τόν εὐλαβοῦνται καί ζητοῦν τίς πρεσβεῖες του πρός τόν Θεό. Ἀνταποκρίνεται ὅμως ἀκόμη περισσότερο καί ἱκετεύει τόν Θεό μέ μεγαλύτερη ἔνταση γιά ἐκείνους πού ἀνοίγουν τήν ψυχή τους καί δέχονται τό φῶς τοῦ Θεοῦ μέ τή μελέτη, τήν προσευχή, τή συμμετοχή στή λειτουργική καί μυστηριακή ζωή τῆς Ἐκκλησίας μας· γιά ὅλους ἐκείνους πού δέν περιορίζονται ἁπλῶς στό νά ζητοῦν ἀπό τόν Θεό τό φῶς του, ἀλλά ἀγωνίζονται νά τό διατηρήσουν στήν ψυχή τους καί νά τό αὐξήσουν, ἔτσι ὥστε νά βαδίζουν στή ζωή τους «ὡς ἐν ἡμέρᾳ εὐσχημόνως», ὅπως γράφει καί ὁ ἀπόστολος Παῦλος, καί ἀποφεύγοντας τίς παγίδες τῶν πειρασμῶν, νά πλησιάζουν ὅλο καί περισσότερο πρός τόν Θεό.
Αὐτός, ἀδελφοί μου, ἄς γίνει γιά ὅλους μας ὁ στόχος τοῦ νέου ἔτους, στό ὁποῖο θά εἰσέλθουμε μέ τή χάρη τοῦ Θεοῦ σέ λίγες ὧρες.
Ἡ Ἱερά Μητρόπολή μας ἀφιερώνει τό νέο ἔτος στούς ἁγίους τῆς Ἐκκλησίας μας πού διακόνησαν στό ἔργο τῆς ἱεραποστολῆς καί τοῦ ἐπανευαγγελισμοῦ τῶν ἀνθρώπων.
Ἡ ἀφιέρωση αὐτή ἄς ἀποτελέσει μία εὐκαιρία γιά ὅλους μας νά συμβάλλουμε μέ ὅσες δυνάμεις διαθέτει ὁ καθένας σέ αὐτόν τόν τομέα τῆς διακονίας τῆς Ἐκκλησίας μας, ἀρχίζοντας ὅμως πρῶτα ἀπό τόν ἑαυτό μας· προσπαθώντας καί ἀγωνιζόμενοι νά πλησιάσουμε περισσότερο τόν Θεό, νά ζήσουμε πιό συνειδητά τήν ἐν Χριστῷ ζωή, νά ἀφήσουμε τό φῶς τοῦ Χριστοῦ νά καταυγάσει καί τίς πιό σκιερές γωνίες τῆς ψυχῆς μας, καί μέ τίς πρεσβεῖες τοῦ ἐν ἁγίοις πατρός ἡμῶν Βασιλείου, ἀρχιεπισκόπου Καισαρείας, τοῦ οὐρανοφάντορος, τοῦ Μεγάλου, νά ἀναδειχθοῦμε καί ἐμεῖς «τέκνα φωτός» πού θά φωτίζουμε καί τούς ἄλλους ἀνθρώπους νά βροῦν τόν δρόμο πρός τόν Θεό.
Ἰδιαιτέρως τό εὔχομαι αὐτό στά παιδιά μας πού καί φέτος ἀρίστευσαν καί ἐπέτυχαν τήν εἰσαγωγή τους στά Ἀνώτατα Ἐκπαιδευτικά Ἱδρύματα τῆς πατρίδος μας καί θά βραβεύσουμε σέ λίγο.
Εὔχομαι, παιδιά μου, νά ἔχετε πάντοτε ὡς πρότυπο στή ζωή σας τόν ἑορταζόμενο Μέγα Βασίλειο πού δέν ἦταν μόνο ἕνας σπουδαῖος ἱεράρχης, ἀλλά ἦταν καί ἕνας σοφός ἄνθρωπος, ἕνας πανεπιστήμων, ὁ ὁποῖος σπούδασε σέ πολλές διάσημες σχολές τῆς ἐποχῆς του καί διακρίθηκε χάρη στήν ἀφοσίωσή του, στή μελέτη καί τήν ἐπιμέλειά του, σέ τέτοιο μάλιστα βαθμό πού παρότι γιά ἀρκετά χρόνια σπούδαζε στήν Ἀθήνα, σέ μιά πόλη πού καί τότε εἶχε πολλούς πειρασμούς γιά τούς νέους, αὐτός μαζί μέ τόν ἄλλο μεγάλο ἱεράρχη καί φίλο του, τόν ἅγιο Γρηγόριο τόν Θεολόγο, ἤξεραν δύο μόνο δρόμους, τόν δρόμο πρός τό σχολεῖο καί τόν δρόμο πρός τήν Ἐκκλησία.Ἔτσι προόδευσαν μέ τή μελέτη καί τή χάρη τοῦ Θεοῦ καί διακρίθηκαν γιά νά τιμῶνται αἰῶνες τώρα ἀπό ὅλο τόν κόσμο.
Αὐτό εὔχομαι καί σέ σᾶς ἰδιαιτέρως τή νέα χρονιά, τήν ὁποία εὔχομαι ὁ Θεός νά χαρίζει σέ ὅλους μας, ἀδελφοί μου, εἰρηνική καί καρποφόρα καί γεμάτη ἀπό τίς εὐλογίες καί τίς δωρεές του στόν κάθε ἕνα ξεχωριστά καί στήν πατρίδα μας καί ἰδιαίτερα στή Μακεδονία μας.
ΓΙΑ ΦΩΤΟΓΡΑΦΙΕΣ ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ