Κυριακή 31 Μαΐου

11:00 2ο Διενοριακό Πρωτάθλημα Σκάκι (τελικός αγώνας) (Κατασκηνωτικό Κέντρο - Ιερά Μονή Παναγίας Δοβρά)

19:00 «Κρίση και ελπίδα» Εκδήλωση λήξης του πνευματικού έργου της Ιεράς Μητροπόλεως – τελετή βράβευσης 4ου Παύλειου Μαθητικού Διαγωνισμού «κρίση & ελπίδα» - 2ου Διενοριακού τουρνουά σκάκι καί των αθλητικών ἐκδηλώσεων «Δημήτριος Βικέλας 2015» (Χώρος Τεχνών – Βέροια)


Δευτέρα 1 Ιουνίου
19:00 «ἐν πνεύματι καί ἀληθείᾳ» Αντιαιρετική Ημερίδα (Αίθουσα Δημαρχείου - Μελίκη)

Παρασκευή 5 Ιουνίου
7:00 Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής Χαριέσσης : 400 χρόνια ιστορίας Αρχιερατική Θεία Λειτουργία και επετειακές εκδηλώσεις (Ιερός Ναός Ζωοδόχου Πηγής - Χαρίεσσα)
20:00 Βυζαντινές αποχρώσεις Εγκαίνια της 2ης έκθεσης των έργων της Σχολής Βυζαντινών Τεχνών της Ιεράς Μητροπόλεως (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)



Σάββατο 6 Ιουνίου
10:00 Βυζαντινά πνευματικά και πολιτιστικά πρότυπα στο Σλαβικό κόσμο Ημερίδα Ιερέων (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

Κυριακή 7 Ιουνίου
7:30 Αρχιερατική Θεία Λειτουργία Με την ευκαιρία έναρξης των ΚΑ ΄ ΠΑΥΛΕΙΩΝ (Βήμα Αποστόλου Παύλου – Βέροια)

11:00 «Παιδιά & Περιβάλλον» Μαθητική εκδήλωση με αφορμή την Παγκόσμια Ημέρα Περιβάλλοντος (Νάουσα -Αλεξάνδρεια)
«Υπομονής τελείωσις Μαρτύρων Αίματα»

20:00 Έναρξη των καλλιτεχνικών εκδηλώσεων των ΚΑ' ΠΑΥΛΕΙΩΝ (Δημοτικό Θέατρο – Νάουσα)

Δευτέρα 8 Ιουνίου
19:00 Σύγχρονες Μορφές της Εκκλησίας Ημερίδα αφιερωμένη στο μακαριστό γέροντα Αμφιλόχιο της Πάτμου (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

Πέμπτη 11 Ιουνίου
20:30 Με τα φτερά της ελληνικής μουσικής Συναυλία παραδοσιακών τραγουδιών (Αίθουσα Ιερού Ναού Αγίου Νικολάου - Ανατολικό)

Παρασκευή 12 Ιουνίου
19:00 «εν τη υπομονή υμών, κτήσασθε τας ψυχάς υμών» Ημερίδα Κατηχητών (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

Σάββατο 13 Ιουνίου
10:00 Διακονία και Υπομονή Ημερίδα πρεσβυτερών και μητέρων κληρικών (Ιερός Ναός Αγίων Αποστόλων - Κύμινα)

20:00 Νέοι Σολίστες Μαθητική επίδειξη του Ωδείου και της Σχολής Βυζαντινής Μουσικής της Ιεράς Μητροπόλεως (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

Κυριακή 14 Ιουνίου
11:30 Νέοι Σολίστες Μαθητική επίδειξη του Ωδείου και της Ιεράς Μητροπόλεως (Αίθουσα ΕΡΙΑ - Νάουσα)

20:00 « Ω Πανύμνητε Μήτερ» Βιβλιοπαρουσίαση – Συναυλία Βυζαντινής Μουσικής (Πνευματικό Κέντρο Ι.Ν. Κοιμ. Θεοτόκου – Αλεξάνδρεια)

Δευτέρα 15 Ιουνίου
19:00 ΥΦΑΔΙ : 15 χρόνια αγάπης και προσφοράς Ημερίδα – Παρουσίαση του έργου της 15ετίας του Συλλόγου γονέων, κηδεμόνων και φίλων του δημιουργικού εργαστηρίου ΑμεΑ «ΥΦΑΔΙ» (Πολυχώρος ΒΕΤΛΑΝΣ– Νάουσα)

Τετάρτη 17 Ιουνίου
10:30 Η αρετή της υπομονής ως προϋπόθεση της πνευματικής ζωής Ημερίδα Πνευματικών (Πνευματικό Κέντρο - Βέροια)

20:00 Θεομητορικά άσματα και κείμενα Βιβλιοπαρουσίαση – Συναυλία Βυζαντινής Μουσικής (Ι.Ν. Κοιμ. Θεοτόκου – Χαλάστρα)

Παρασκευή 19 Ιουνίου
10:00  Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς: Διεθνείς μελέτες στα θεολογικά και φιλοσοφικά έργα του Επιστημονικό συμπόσιο (Ιερά Μονή Θεοτόκου Καλλίπετρας)

19:00 «Καβασίλεια» Πολιτιστικές εκδηλώσεις με τη συμμετοχή τοπικών συλλόγων (Προαύλιο Δημοτικού Σχολείου – Καβάσιλα)

Σάββατο 20 Ιουνίου
10:00 Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς: Διεθνείς μελέτες στα θεολογικά και φιλοσοφικά έργα του - Συνέχεια εργασιών επιστημονικού συμποσίου (Ιερά Μονή Θεοτόκου Καλλίπετρας)

10:00 «Δημήτριος Βικέλας» Διαμητροπολιτικό Πρωτάθλημα Ποδοσφαίρου-Πετοσφαίρισης (ΔΑΚ Μακροχωρίου) Χρώμα και θέση στη Βυζαντινή αγιογραφία

18:00 Β' Συνέδριο Βυζαντινών Τεχνών (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

Κυριακή 21 Ιουνίου
10:00 Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς :Διεθνείς μελέτες στα θεολογικά και φιλοσοφικά έργα του Συνέχεια εργασιών επιστημονικού συμποσίου (Ιερά Μονή Θεοτόκου Καλλίπετρας)

20:00 Με υπομονή και αγάπη - Τελετή ορκωμοσίας των εθελοντών νοσηλευτικής του Ελληνικού Ερυθρού Σταυρού (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

Δευτέρα 22 Ιουνίου
10:00 Άγιος Γρηγόριος Παλαμάς :Διεθνείς μελέτες στα θεολογικά και φιλοσοφικά έργα του Συνέχεια εργασιών επιστημονικού συμποσίου (Ιερά Μονή Θεοτόκου Καλλίπετρας)

10:00 Η ευθύνη της Εκκλησίας για καταλλαγή και ενότητα Ημερίδα Θεολόγων (Παύλειο Πολιτιστικό Κέντρο - Βέροια)

20:00 Νάουσα 1906 – 1922 Βιβλιοπαρουσιάση (Πολυχώρος ΒΕΤΛΑΝΣ– Νάουσα)

Τρίτη 23 Ιουνίου
20:00 Γκριζάλι – Αγκαθιά : 80 χρόνια ιστορίας Εγκαίνια έκθεσης λαογραφικού υλικού – Βιβλιοπαρουσίαση – Πολιτιστικές εκδηλώσεις (Πνευματικό Κέντρο Ιερού Ναού Αγίου Γεωργίου – Αγκαθιά)

Τετάρτη 24 Ιουνίου
20:00 Εξαρτήσεις στη σύγχρονη εποχή Εκδήλωση με αφορμή την παγκόσμια ημέρα κατά των ναρκωτικών (Πνευματικό Κέντρο Ι.Ν. Κοιμ. Θεοτόκου – Αλεξάνδρεια)

Παρασκευή 26 Ιουνίου
9:30 Υπομονή και καρτερία στη σύγχρονη εποχή κατά τον Απόστολο Παύλο Έναρξη Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου (Αντωνιάδεια Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών – Βέροια)

18:00 Υπομονή και καρτερία στη σύγχρονη εποχή κατά τον Απόστολο Παύλο Συνέχεια Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου (Αντωνιάδεια Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών – Βέροια)

20:30 «Αγάπησα το μαρτύριο» –ΑΓΙΟΣ ΛΟΥΚΑΣ: Των πασχόντων ιατρός και λιμάνι Ορατόριο (Χώρος Τεχνών – Βέροια)

Σάββατο 27 Ιουνίου
09:00 Υπομονή και καρτερία στη σύγχρονη εποχή κατά τον Απόστολο Παύλο Συνέχεια Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου (Αντωνιάδεια Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών – Βέροια)

18:00 Υπομονή και καρτερία στη σύγχρονη εποχή κατά τον Απόστολο Παύλο Συνέχεια Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου (Αντωνιάδεια Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών – Βέροια)

Κυριακή 28 Ιουνίου
11:30 Υπομονή και καρτερία στη σύγχρονη εποχή κατά τον Απόστολο Παύλο Συνέχεια και Λήξη Διεθνούς Επιστημονικού Συνεδρίου (Αντωνιάδεια Στέγη Γραμμάτων και Τεχνών – Βέροια)
19:00 Πανηγυρικός Εσπερινός της μνήμης του Αποστόλου Παύλου με την παρουσία Αρχιερέων – Εκπροσώπων των Ορθοδόξων Πατριαρχείων και Εκκλησιών (Ιερός Μητροπολιτικός Ναός – Βέροια)

Δευτέρα 29 Ιουνίου
07:00 Όρθρος και Διορθόδοξο Αρχιερατικό Συλλείτουργο με την παρουσία Αρχιερέων – Εκπροσώπων των Ορθοδόξων Πατριαρχείων και Εκκλησιών (Ιερός Μητροπολιτικός Ναός – Βέροια)

19:00 Λιτανεία και Πανηγυρικός Εσπερινός με διορθόδοξη Αρχιερατική Συγχοροστασία (Βήμα Αποστόλου Παύλου – Βέροια)