Πρόγραμμα Έκτακτων Ιερών Ακολουθιών:

Την Παρασκευή 1 Δεκεμβρίου στον Ιερό Ναό Αγίας Παρασκευής Βεροίας και ώρα 9:00 μ.μ. θα τελεστεί Ιερά Αγρυπνία επί τη εορτή του Αγίου Πορφυρίου Καυσοκαλυβίτου.

 

Πρόγραμμα Εβδομαδιαίων Ιερών Ακολουθιών:

ΘΕΙΕΣ ΛΕΙΤΟΥΡΓΙΕΣ (ΠΡΩΙΝΑ)

ΒΕΡΟΙΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

Παναγία Φανερωμένη

Άγιος Σάββας Κυριωτίσσης

Παναγία Δεξιά

Άγιος Σπυρίδωνας (οδός Βενιζέλου)

Υπαπαντή του Σωτήρος Χριστού

ΤΡΙΤΗ

Άγιος Αντώνιος

ΤΕΤΑΡΤΗ

Αγία Βαρβάρα

Προφήτης Ηλίας

ΠΕΜΠΤΗ

Άγιος Νικόλαος (οδός Δημοσθένους)

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Παναγία Περίβλεπτος

ΣΑΒΒΑΤΟ

Άγιος Αθανάσιος (Κοιμητήρια) και σε όλες τις ενορίες σύμφωνα με το πρόγραμμά τους.

 

ΝΑΟΥΣΑ

ΔΕΥΤΕΡΑ

Ιερός Ναός Αγίου Μηνά

ΤΡΙΤΗ

Άγιος Θεοφάνης (Ενορία Παναγίας)

ΤΕΤΑΡΤΗ

Άγιος Δημήτριος

ΠΕΜΠΤΗ

Άγιος Θεολόγος (Ενορία Ευαγγελισμού της Θεοτόκου)

Άγιος Γεώργιος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Αγία Παρασκευή (Ενορία Παναγίας)

ΣΑΒΒΑΤΟ

Άγιος Αθανάσιος (Κοιμητήρια)

 

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

ΣΑΒΒΑΤΟ

Ι.Ν. Κοιμήσεως της Θεοτόκου

Άγιος Αθανάσιος (Κοιμητήρια)

 

ΑΠΟΔΕΙΠΝΑ 

ΒΕΡΟΙΑ

ΚΥΡΙΑΚΗ-ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Ιερό Παρεκκλήσι Αγίου Νικολάου και Αγίου Φανουρίου (Μεγ. Αλεξάνδρου) 7:00 μ.μ.

ΣΑΒΒΑΤΟ

Παναγία Φανερωμένη 8:00 μ.μ.

ΑΛΕΞΑΝΔΡΕΙΑ

Κάθε ημέρα μετά τον εσπερινό και την παράκληση στον Ι.Ν. Κοιμήσεως Θεοτόκου

 

 

 

 

 

 

Εβδομαδιαίο Πρόγραμμα της Αγίας και Μεγάλης Τεσσαρακοστής

ΔΕΥΤΕΡΑ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία (π. Αθανάσιος Μητροπολίτης Λεμεσού)

11:15 π.μ. Από την σοφία των Πατέρων (π. Ιερεμίας Γεωργαλής)

12:00 π.μ. Ιστορικές Αναδυθήσεις (π. Δημήτριος Καλόγερος)

1:00 μ.μ. Διατροφή και Υγεία (κ. Αθανάσιος Τόπης) (Ε)

1:30 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησία της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Ανάγνωση Ψαλτηρίου (κ. Πανάγιο Γεωργίου)

5:30 μ.μ. Ανάγνωση της Κλίμακος του Αγ. Ιωάννου του Σιναΐτου

6:00 μ.μ. Μέγα Απόδειπνο

7:15 μ.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο (Ε)

7:30 μ.μ. Αγιογραφικά Μηνύματα (π. Γρηγόριος Σοφός) (Ε)

8:30 μ.μ. Η φωνή του Επισκόπου (Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμονος)

9:30 μ.μ. Επι της Ουσίας (κ. Παύλος Κυριακίδης) (Ε)

10:30 μ.μ. Από τη σοφία των Πατέρων (π. Ιερεμίας Γεωργαλής) (Ε)

11:30 μ.μ. Αθωνική Πολιτεία (Ε)

12:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΤΡΙΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. Λόγοι του Οσίου Γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου (κ. Ιωάννης Τσαρτσάλης)

10:15 π.μ. Ομιλία του π. Βαρνάνβα Γιάγκου

11;00 μ.μ. Ερμηνεία του κατα Λουκά Ευαγγελίου (π. Νικόλαος Παπανικολάου)

12:00 π.μ. Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Λεμεσού κ. Αθανασίου

1:00 μ.μ. Αθέτατα Περάσματα (π. Ανδρέας Κονάνος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Λόγος Ρωμαίικος

6:00 μ.μ. Μέγα Απόδειπνο

8:00 μ.μ. Στα όρια (π. Διονύσιος Συρόπουλος)

9:00 μ.μ. Η φωνή του Επισκόπου (Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμονος)

10:00 μ.μ. Ομιλία του π. Βαρνάνβα Γιάγκου (Ε)

11:00 μ.μ. Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Λεμεσού κ. Αθανασίου (Ε)

12:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΤΕΤΑΡΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Λόγος Αγιορειτών Πατέρων

11:00 π.μ. Ποιμαντικοί προβληματισμοί (π. Παναγιώτης Παρηγορίδης)

12:00 π.μ. Νεανικές Αναζητήσεις (κ. Δημήτριος Λυκούδης)

1:00 μ.μ. Αθέατα Περάσματα (π. Ανδρέας Κονάνος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Ανάγνωση Ψαλτηρίου (κ. Πανάγιο Γεωργίου)

5:30 μ.μ. Ανάγνωση της Κλίμακος του Αγ. Ιωάννου του Σιναΐτου

6:00 μ.μ. Μέγα Απόδειπνο

7:15 μ.μ. Εν το φωτί σου οψόμεθα φως (κ. Νόντας Σκοπετέας)

8:15 μ.μ. Ομιλία π. Νικολάου Λουδοβίκου

8:50 μ.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο (Ε)

9:00 μ.μ. Η φωνή του Επισκόπου (Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμονος)

10: 00 μ.μ. Ποιμαντικοί προβληματισμοί (π. Παναγιώτης Παρηγορίδης)

11:00 μ.μ. Λόγος Αγιορειτών Πατέρων (Ε)

12:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΠΕΜΠΤΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. Λόγοι του Οσίου Γέροντος Παϊσίου του Αγιορείτου (κ. Ιωάννης Τσαρτσάλης)

10:15 π.μ. Πνευματικές Αναγνώσεις (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης)

11:00 π.μ. Αγιογραφικά Μηνύματα (π. Γρηγόριος Σοφός)

12:00 π.μ. Εν το φωτί σου οψόμεθα φως (κ. Νόντας Σκοπετέας) (Ε)

1:00 μ.μ. Στα όρια (π. Διονύσιος Συρόπουλος)

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

4:30 μ.μ. Ανάγνωση Ψαλτηρίου (κ. Πανάγιο Γεωργίου)

5:00 μ.μ. Ανάγνωση της Κλίμακος του Αγ. Ιωάννου του Σιναΐτου

5:30 μ.μ. Μέγα Απόδειπνο

6:30 μ.μ. Επί της ουσίας (κ. Παύλος Κυριακίδης)

7:30 μ.μ. Τα καθημερινά και τα αιώνια (κ. Παύλος Σαββίδης)

8:00 μ.μ. Νεανικές Αναζητήσεις (κ. Δημήτριος Λυκούδης)

9:00 μ.μ. Η φωνή του Επισκόπου (Ομιλία του Σεβ. Μητροπολίτου Βεροίας, Ναούσης και Καμπανίας κ. Παντελεήμονος)

10:00 μ.μ. Πνευματικές Αναγνώσεις (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης) (Ε)

11: 00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΠΑΡΑΣΚΕΥΗ

Πρωί

8:00 π.μ. Αγιολόγιο της ημέρας

8:25 π.μ. Σαν σήμερα-Καιρός-Εκκλησιαστικά Νέα

8:30 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

9:30 π.μ. Αθωνική Πολιτεία

10:00 π.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο

10:15 π.μ. Αντιαιρετικός Λόγος (π. Θεόφιλος Λεμοντζής)

11:00 π.μ. Με Παρρησία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος-π. Παύλος Παπαδόπουλος)

12:00 π.μ. Πνευματικές Αναγνώσεις (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης)

1:00 μ.μ. Ομιλία του π. Αναννία Κουστένη

2:00 μ.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Απόγευμα

5:00 μ.μ. Ανάγνωση Ψαλτηρίου (κ. Πανάγιο Γεωργίου)

5:30 μ.μ. Ανάγνωση της Κλίμακος του Αγ. Ιωάννου του Σιναΐτου

6:00 μ.μ. Ελληνικά Ιστορικά Θέματα (κ. Αλέξανδρος Τρομπούκης)

6:30 μ.μ. Διατροφή και Υγεία (κ. Αθανάσιος Τόπης)

7:00 μ.μ. Μικρό Απόδειπνο-Χαιρετισμοί της Παναγίας

9:00 μ.μ. Με Παρρησία (π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος-π. Παύλος Παπαδόπουλος) (Ε)

10:00 μ.μ. Πνευματικές Αναγνώσεις (π. Πρόδρομος Γκιρτζαλιώτης) (Ε)

10: 45 μ.μ. 10 Λεπτά με τον π. Παύλο Παπαδόπουλο (Ε)

11:00 μ..μ Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΣΑΒΒΑΤΟ

10:00 π.μ. Ψυχοφέλιμες Ομιλίες

12:00 π.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

6:00 μ.μ. Απευθείας Σύνδεση για τον Αναστάσιμο Εσπερινό και την ομιλία Αγιορείτου πατρός (Νάουσα)

Αμέσως μετά σύνδεση με το Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

ΚΥΡΙΑΚΗ

7:30 π.μ. Απευθείας Σύνδεση Όρθρος-Θεία Λειτουργία

11:00 π.μ. Ψυχοφέλιμη Ομιλία

12:00 π.μ. Σύνδεση με τον Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

6: 00 μ.μ. Απευθείας Σύνδεση για τον Κατανυκτικό Εσπερινό και την ομιλία Αγιορείτου πατρός (Βέροια)

Αμέσως μετά σύνδεση με το Ρ/Σ της Εκκλησίας της Ελλάδος

Το πρόγραμμα μπορεί να μην ισχύσει σε περιπτώσεις απευθείας μετάδοσης λατρευτικών ή πολιτιστικών εκδηλώσεων της Μητροπόλεως

 

ΚΑΝΤΕ ΚΛΙΚ ΕΔΩ ΚΙ ΑΚΟΥΣΤΕ ΖΩΝΤΑΝΑ ΤΟ ΠΡΟΓΡΑΜΜΑ ΜΑΣ

 

ΠΛΗΡΟΦΟΡΙΕΣ

“Ρ/Σ:ΠΑΥΛΕΙΟΣ ΛΟΓΟΣ”

Βενιζέλου 29 4ος όροφος- 59100 Βέροια

τηλ.Ρ/Σ: 23331074504 -  φαξ: 2331062288

Ιστοσελίδες που μπορείτε να ακούτε το πρόγραμμα του Ρ/Σ όλο το 24ωρο:

www.imverias.gr - www.eradio.gr - www.imverias.blogspot.gr

Διευθυντής Προγράμματος:

π. Παύλος Παπαδόπουλος

Μέλη Ραδιοφωνικής Επιτροπής:

π. Αρσένιος Χαλδαιόπουλος

π. Λάζαρος Μουρατίδης

π. Δημήτριος Καλ΄﷽﷽﷽﷽﷽﷽﷽﷽αττο 24ωρο Αναγνώσειςαόγερος

π. Αντώνιος Σισμανίδης

Υπεύθυνος Τεχνικού και Διεκπεραίωσης:

π. Αντώνιος Σισμανίδης

Υπεύθυνος Ηχολήπτης:

κ. Άκης Σπανίδης

 

 

 

Διεύθυνση Γραφείων

Μητροπόλεως 30

591 32  ΒΕΡΟΙΑ

 

ώρες λειτουργίας: 8.30 πμ - 2μμ

Τηλεφωνικό κέντρο: 2331022270

φαξ; 2331025275

email: Αυτή η διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου προστατεύεται από τους αυτοματισμούς αποστολέων ανεπιθύμητων μηνυμάτων. Χρειάζεται να ενεργοποιήσετε τη JavaScript για να μπορέσετε να τη δείτε.